O nás

Sme špecialisti na online technológie, ktorí sa rozhodli pracovať v slobodnej firme a baví nás to. Našou prednosťou je efektívna práca v tíme.

Hello world, we are Webikon!

Náš príbeh začal ešte predtým ako sme vedeli, že Webikon bude existovať.

V roku 2007 založil Vladimír Gábor diskusné fórum, ktoré riešilo rôzne technologické témy a podporu pre WordPress.

Ako prispievatelia na fóre sa stretli aj Peter Nemčok a Ján Bočínec, ktorí neskôr položili základy Webikonu. Podarilo sa im vytvoriť silnú komunitu WordPress na Slovensku a v Čechách a vypracovali sa na majstrov vo svojom obore.

Svoje hobby pretavili do práce a dodnes prinášajú svetu webových technológií veľký prínos práve cez značku Webikon.

2007 - 2008

Prvé meetupy a vznik WordPress komunity

Komunita WordPress sa rozrastala a stále viac ľudí sa obracalo na fóru s prosbami o vyriešenie problému. V roku 2008 prevzal Peter Nemčok preklad WordPress do slovenčiny pod seba. Komunita sa začala stretávať aj offline a tak začali prvé meetupy. Tak ďaleko do minulosti už naše zdroje nesiahajú, ale ak máte záujem zaspomínať si na niektoré z meetupov minulých rokov, možete si ich pozrieť tu.

2007 - 2008

2009

Prvé črty značky Webikon

Pribúdali ľudia, ktorí začali prejavovať záujem o WordPress a potrebovali poradiť. Preto sa Jano a Peťo spojili a začali rozmýšlať nad značkou Webikon a ako pomáhať v online svete naplno.

2009

2009

Spustenie webu webikon.sk

Spustili sme náš prvý web. Vyzeral úplne inak ako dnes, ale my sme naň boli patrične hrdí. Pozrite sa ako vyzeral.

2009

2012

Vznik spoločnosti
Webikon s.r.o.

Postupne nám bolo jasné, že na projekty, ktorých stále pribúdalo sami nestačíme. Zaregistrovali sme firmu Webikon s.r.o., aby sme mali viac možností ako komerčne fungovať. Pribrali sme k sebe ďalších ľudí a začali sa po nás obzerať aj zvučnejší klienti.

2012

2012

Prvý Webikon deň

Náš tím pracoval z rôznych kútov Slovenska a Česka a boli sme v kontakte len online. Chýbali nám ale osobné stretnutia, a tak sme zaviedli Webikon dni. Hlavnou témou programu bol väčšinou chod firmy. Nechýbali ani školenia a prednášky o tom, čo nové sa deje vo svete WordPress.

2012

2012

Prvý WordCamp Slovensko

WordPress nadšenci sa stretli na úplne prvom WordCampe na Slovensku, kde boli hlavnými organizátormi Peťo Nemčok a Jano Bočínec. Konal sa v Žiline a zožaľ veľký úspech, čo potvrdili hlavne reakcie účastníkov. Zaspomínajte si s nami a prečítajte si ako to vyzeralo na úplne prvom WordCampe Slovensko.

2012

2013

Prvý WordCamp Europe Leiden

Nemohli sme si nechať újsť úplne prvý WordCamp Europe, na ktorý sme sa vybrali ako Webikon tím. Zobrali sme to z hurta a urobili si road trip autom. Videli sme prvý krát WordCamp takéhoto rozmeru, čo nás povzbudilo ďalej budovať komunitu aj tu na Slovensku.

2013

2013

Organizovanie WordPress kurzov

Za niekoľko rokov aktívneho používania WordPress sme nadobudli obrovské know-how a chceli sme ho posúvať ďalej. Tak vznikli naše kurzy, ktoré boli zamerané na používanie WordPress a všetko okolo toho. Kurzy sa diali v online priestore, ale aj offline.

2013

2014

Projekt Synergie

Keď sa Synergie ako špecialisti v oblasti riadenia a rozvoja ľudských zdrojov rozhodli postaviť svoj web na WordPress, oslovili nás, čo sa rozvinulo do spolupráce, ktorá trvá dodnes.

Web odvtedy prešiel viacerými dizajnovými aj funkčnými zmenami, vylepšila sa integrácia na komplexné HR riešenie RECRU
a pribudol k nemu aj web S&you, ktorý slúži na vyhľadávanie talentov zväčša pre odborné 
a manažérske pozície.

2014

2015

Projekt Habitat

Prvý web, ktorý odštartoval našu spoluprácu s Habitat for Humanity sme pripravili na základe dizajnov od našej partnerskej agentúry Lighting Beetle, ale tam to všetko len začalo.

Počas týchto rokov sme vytvorili rôzne weby pre regionálne pobočky po celom svete a pripravili sme aj generickú šablónu, ktorú vedia používať pri tvorbe ďalších podobných webov.

2015

2015

Chata Banská Štiavnica

Webikon dni sa neskôr pretrasformovali
na Webikon chaty a úplne prvá sa konala v Banskej Štiavnici. Hostil nás coworking našeho kolegu Andreja, ktorý sa aktívne zapájal v miestnej komunite. Na Andreja veľmi radi spomíname ako na tímového kolegu ale hlavne dobrého človeka.

2015

2015

Powerlogy projekt

Powerlogy ako stále rastúca firma so zdravou výživou a potravinami, ktoré sú pohladenie nie len pre žalúdok, ale aj myseľ, potrebovali špecializovaný dohľad nad ich eshopom. Od začiatku našej spolupráce už ubehlo niekoľko rokov a prešli sme si viacerým redizajnami a vylepšeniami.

2015

2016

HB Reavis

HB Reavis hľadal špecialistov na WordPress a úspešne ho našiel. Po code review ich existujuceho webu sme sa rýchlo dohodli na ďalšej spolupráci, ktorá viedla k vacerým projektom

Aktuálne sa dlhodobo staráme o celý web HB Reavis, pripravili sme pre nich aj Intranet, ktorý využívajú zamestnanci a dlhodobo spravujeme web pre Nivy Centrum, čo je obchodné stredisko spolu s autobusovou stanicou, ktorú zastrešuje HB Reavis. Prečítajte si viac o projekte HB Reavis alebo o Nivy Centrum.

2016

2016

WordCamp Europe Viedeň

Ako ostrieľaní WordPressáci sme si nenechali újsť ani WordCamp Europe vo Viedni, kde sme boli ako spoluorganizátori a dobrovoľníci. Bola to zaujimavá skúsenosť vidieť zákulisie tak veľkého stretnutia nadšených ľudí pre technológie. Okrem iného radi spomíname na afterparty, kde sme boli riadni štramáci.

2016

2017

WordCamp Brno

Jano Bočínec bol na brnenskej WordPress scéne známy a bol hlavou organizačného tímu nejedného slovenského WordCampu. Tak sa pustil do organizovania prvého Wordcamp Brno, ktorý zožal veľký úspech. Boli ste aj vy jeho súčasťou? Zaspomínajte si s nami.

2017

2017

Iné možnosti ako WordPress

WordPress nám dlhé roky poslúžil a bola to láska na prvý kód. Ako čas ubiehal a naše know-how rástlo, tak sme začali cítiť potrebu pridať do nášho technologického stacku aj robustnejšie backend frameworky, či oveľa viac používať headless architektúru projektov.

Prestali sme robiť len obyčajné weby a vrhli sme sa aj do vývoja webových a mobilných aplikácií, čo umožnilo ešte lepšie pokryť potreby našich klientov.

2017

2018

WordCamp Košice

V roku 2018 si náš tím z východu zobral pod seba oraganizovanie WordCampu v Košiciach a dopadlo to na jednotku. Nadupaný program plný prednášok a perfektná afterparty aj s pozeraním hokeja, keďže boli majstrovstvá sveta. Boli ste tam s nami?

2018

2018

Prechod na dev board

Organizácia a plánovanie práce v rastúcom tíme je extrémne dôležitá. Preto sme sa rozhodli pre pridanie DEV boardov do našej Asany a zmenili štruktúrovanie taskov, čo sa nám veľmi osvedčilo pri našich projektoch a pracujeme s tým dodnes.

2018

2019

10 výročie Webikonu

Ani sme sa nenazdali a Webikon tu je celých 10 rokov. Roky plné výziev, zaujímavých projektov, teambuildingov, WordCampov.

Na všetko toto sme si spoločne zaspomínali a oslávili, že stále môžeme tvoriť lepší online priestor s našimi projektami. Užili sme si čas so všetkými, ktorí boli súčasťou Webikonu a podielali sa na jeho ceste a tešíme sa na ďalšie roky.

2019

2020

Prvá mobilná aplikácia na React Native

Naše dlhoročné skúsenosti s tvorbou webových aplikácií v PHP a WP sme pretavili do tvorby našej prvej PWA aplikácie postavenej čisto na Reacte v kombinácii s Gatsby. Mobilné aplikácie nás začali ešte viac baviť a na React Native sme pre nášho dlhoročného klienta Across postavili hybridnú aplikáciu, ktorá je dostupná na všetkých 3 platformách – natívne na Android/iOS aj ako web aplikácia.

2020

2021

Popandemická Webikon chata

Pandémia neobišla nikoho z nás a aj keď pracujeme všetci z domu, v roku 2020 sa nám nepodarilo stretnúť ani na teambuildingu. Ale 2021 rok všetko napravil a my sme si užili parádnu Webikon chatu. Zdolali sme martinskú feratu, povozili sa na motokárach a užili si skvelé jedlo. Viac si môžete prečítať tu.

 

2021

2021

Redizajn Webikon webu

Ako sa hovorí: “Obuvníkové deti chodia bosé”. A tak aj my ako webová agentúra sme sa pristihli, že náš web už nie je také pohladenie pre oko a treba ho redizajnovať. Spojili sme sily a vykúzlili krásny, nový Webikon web, ktorý sme začali napĺňať ďalším obsahom a článkami.

 
2021

2022

Tech Talk s Ferom Volárom

Začiatok roka 2022 sme odštartovali spolu s Ferom Volárom v Tech Talks. Rozprávali sme sa o tom, kde má WordPress svoje hranice a Jano hovoril aj o naších začiatkoch vo Webikone a ako to u nás aktuálne funguje. Tento rozhovor si celý môžete pozrieť na Youtube.

2022

2022

Letné sústredenie talentovanej mládeže v elektornike

Letné sústredenie talentovanej mládeže v elektronike je miestom, kde sa vždy stretnú veľmi šikovní ľudia, ktorí majú záujem rozvíjať svoje nadšenie pre technológie. Je to tábor pre mladých kde sa môžu učiť od skúsených lektorov a prakticky si skúšať programovanie, 3D tlač, konštrukciu robotických modelov, vyskúšajú si aj videotvorbu a na programe sú aj športové a voľnočasové aktivity.

V roku 2022 bol súčasťou aj náš kolega Jano a ako to celé prebiehalo si môžete prečítať v našom článku.

2022

2022

WordCamp Brno

Po pomerne dlhom období sme konečne zavítali na WordCamp do Brna. Naši kolegovia Jarka a Palo sa účastnili ako dobrovolníci, ale stihli si aj vypočuť rôzne prednášky. Novinkou bola forma panelovej diskusie, kde nerečnil jeden, ale viacerí a bolo to zaujímavé oživenie. Ako sme sa mali a aké informácie sme si odniesli si môžete prečítať v našom článku WordCamp Brno 2022.

2022

2022

Ďalšie skvelé teambuildingy

Aj v roku 2022 sme si dopriali spoločný čas. V máji sme sa stretli vo Vysokých Tatrách, kde nás hostil hotel Sliezky dom. Vyskúšali sme si jazdu na elektrokolobežkách, čo bol naozaj famózny vrchol programu. O celom teambuildingu si môžete prečítať v našom článku. Na konci roka sme sa ešte stretli na chate v Polomke, kde sme si navarili výborný guláš. Keďže sú naše teabuildingy a fotky z nich legendárne, aj o tomto sme spísali článok, ktorý si určite prečítajte.

2022

2023

AI revolúcia

S nástupom roku 2023 a spustením ChatGPT začala AI revolúcia, ktorá ovládla aj nás. Začali sme skúmať a objavovať zákutia tejto fascinujúcej technológie a vymýšlať spôsoby, ako by sme pomocou nej mohli zefektívniť našu prácu. Náš kolega Rosťo sa do tejto témy ponoril a pravidelne nás zásobuje informácia z tohoto sveta. Napísali sme články Umelá inteligencia a ChatGPT revolúcia a ďalší Potenciál a praktické využitie umelej inteligencie a ChatGPT. Pri tom sme však neostali a stále sa téme AI venujeme a snažíme sa ju integrovať do našich procesov.

 

2023

2023

Redizajnovaná anglická verzia Webikon webu

Po roku od spustenia našeho nového webu sme mali stále zastaralú anglickú verziu a preto sme sa pustili do príprav na jej zverejnenie. Dnes už si ju môžete pozrieť v celej jej kráse aj s projektami. Pozrite sa ako sa nám to podarilo.

2023

2023

Spustenie novej služby Webentor

V roku 2023 sme spustili našu novú službu Webentor. Je to proces, ktorý nám umožňuje weby robiť rýchlejšie a lepšie narábať s rozpočtom klienta. Webentor však nie je len proces, ale slúži aj ako sprievodca pri tvorbe webov a na našom webe si môžete pozrieť rôzne zaujímavé články. Náš Webentor tím už fungoval aj predtým a pracoval na svojich vlastných projektoch, ale konečne sme mu dali tvár a dokonca aj maskota. No nie je úžasný?

2023

2023

Už druhý rok súčasťou LSTME

Aj v roku 2023 bol súčasťou Letného sústredenia talentovanej mládeže v elektronike náš kolega Jano. Program opäť tvorili zaujímavé témy a účastníci si mohli naprogramovať svoju vlastnú hru, pre ktorú si zostavili aj herný ovládač, ktorý si vytlačili na 3D tlačiarni. LSTME je úžasné miesto pre nadšencov do technológií, kde sa nie len naučia teóriu od skúsených lektorov, ale môžu si všetko vyskúšať aj prakticky. Ako bolo na LSTME 2023 si môžete prečítať v našom článku.

2023

Sme tím špecialistov, ktorí sa postarajú aj o Váš projekt
Napíšte nám!