Účastníci LSTME

Letné sústredenie talentovanej mládaže v elektronike 2023

LSTME 2023 sa konalo v krásnom prostredí východného Slovenska, pri Prešove. Opäť bol jeho súčasťou aj Ján Bočínec ako lektor a vedúci. Na tomto ročníku sa účastníci zamerali na naprogramovanie vlastnej hry, ku ktorej si zostavili vlastný ovládač.

Ako ukázať technológie deťom a naučiť ich s nimi pracovať? Letné sústredenie talentovanej mládeže v elektronike je miestom, kde sa deti učia o tom, čo ich baví a čím žijú.

Viac informácií o LSTME si môžete prečítať v našom článku z minulého roku, kde sme tiež písali, ako prebiehal celý ročník 2022. LSTME je jednoducho miestom pre mladých nadšencov do elektroniky a digitálneho sveta.

Akčný priebeh sustredenie

Priebeh sústredenia je vždy veľmi uvoľnený a aj keď je pripravených viacero tém, ktorým sa môžu účastníci venovať, je len na nich, aby si vybrali ako intenzívne sa do tém ponoria. Každý deň tvoria výučbové bloky, kde sa učia o danej téme a za pomoci lektorov si skúšajú rôzne príklady z praxe. Ďalej si účastníci vyberajú z prednášok a workshopov na témy, ktoré ich zaujímajú, a ktorým chcú venovať extra čas.

Okrem toho sú na programe aj voľnočasové a športové aktivity. Jednou z takých aktivít je napríklad blikačový pochod, kde skupinky účastníkov v úplnej tme nasledujú malé blikacie svetielka a snažia sa tak nájsť cestu za čo najkratší čas. Tento rok si na konštrukcií mohli zostrojiť vlastné blikače alebo napríklad navrhnúť svoj vlastný mini futbal.

 

Účastníci si vyskúšali naprogramovať aj vlastnú hru, ktorú mohli ovládať gamepadom, ktorý si rovnako sami vytvorili. Na game night sa následne testovalo, ako sa im hry a gamepady podarili. Kreativite sa medze nekládli a tak vznikli až 4 hry

Na 3D tlači sa okrem tvorby gamepadov venovali aj návrhu háčikov. Išlo o to, aby zostrojili háčik, ktorý udrží kýbel, do ktorého následne vkladali kamene. Najpevnejší háčik uniesol hmotnosť až 42kg. 

V rámci audio-vizuálnej tvorby si mohli vyskúšať tvorbu vlastného filmu a promo video pre sústredenie. Výsledky z minulých rokov si môžete pozrieť napríklad aj tu.

Na robotike si vyskúšali vytvoriť robota, ktorý bude schopný zdolať priepasť medzi dvoma stolmi. Čím väčšiu priepasť robot zdolal, tým viac bodov súťažiaci získali. Druhou úlohou bolo vytvoriť robota, ktorý bude schopný vyliezť hore po schodoch.

Na konci sústredenia sa konala celotáborová súťaž Hi-Fi Ralley, ktorá pozostávala z rôznych stanovísk, kde si účastníci overili svoje vedomosti a zručnosti, ktoré počas tábora nazbierali. 

Rok 2023 bol opäť plný zážitkov, ktoré si deti odnášajú domov. Nechýbali ani športové aktivity, 
či veľmi pochvaľovaná návšteva Opálových baní, ktoré sú naozaj pýchou východného Slovenska. 

Miesto pre všetkých nadšencov do technológií a elektroniky

Ak aj vy máte doma mladého nadšenca, neváhajte a prihláste ho na LSTME. Okrem toho, že sa naučí veľa nových vecí, stretne tiež nových kamarátov a všetko si aj prakticky vyskúša.

Viac o sústrední si môžete prečítať na ich webe alebo sledujte facebook LSTME, kde napísali zhrnutie prvého a druhého týždňa z tohtoročného sústredenia.

Čo hovorí na LSTME Ján Bočínec​

Opäť veľmi príjemné spojenie práce a oddychu na východe Slovenska, ktoré sme si spolu s mojim synčekom a manželkou poriadne užili. Je to až magické sledovať všetkých týchto mladých ľudí, ktorí sa rozhodli venovať časť svojho leta vzdelávaním sa vo veciach, ktoré ich bavia.

Zásluhou angažovaných vedúcich sa všetko podarilo a som vďačný, že som tam mohol byť s nimi. No nie je super naprogramovať si vlastnú hru a ručne si postavit ovládač, ktorým si ju viete zahrať?

Pozrite si naše ďalšie aktivity

Príbeh značky Webikon

Pozrite si, aké boli naše začiatky a ako sa formovala značka Webikon. Aké momenty nás posilnili a kde všade ste nás mohli vidieť a zažiť. 

LSTME 2023

Opäť raz sa konalo sústredenie pre všetkých nadšencov do elektroniky a technológií. Ako sa účastnikom podarilo naprogramovať vlastné hry a vyvynúť ovládače pomocou, ktorých si ich zahrali? 

Čarovná Terchová

V tomto strhujúcom príbehu sa dozviete ako sme skoro stratili kolegov v Terchovej a v čom výrobcovia stolových escape room klamú na obálke.