Umelá inteligencia určite nie je nový pojem. Väčšina ľudí si pod týmto termínom dokáže niečo predstaviť, predovšetkým vďaka rôznym sci-fi knihám a filmom. Na konci predošlého roku, kedy Open AI vydala ChatGPT bota k dispozícií zadarmo, sa celá verejnosť výrazne posunula z oblasti sci-fi do skutočného sveta.
Vo Webikone pracujeme na rôznych projektoch a neustále sa snažíme posúvať ďalej, zlepšovať seba a našu prácu. Všetci čo sa pohybujeme v IT vieme, aké je dôležité stále sa vzdelávať, sledovať najnovšie trendy, technológie a ich využitie. ChatGPT a všetky jazykové modely (aktuálne ich je už viac), sú najnovšou takou technológiou, a nielen Bill Gates si myslí, že ide o rovnakú revolúciu, ako predstavenie počítača a internetu.
Akokoľvek bolo sledovanie posledných technológií a ich aplikácií zložité a náročné, umelá inteligencia celý tento problém znásobí. Avšak samotná umelá inteligencia nám pomôže automatizovať alebo výrazne urýchliť väčšinu spracovania a vygenerovania textu alebo inštrukcií. Umožňuje nám to zbaviť sa záťaže rutinných a časovo náročných úloh, a my ako ľudia sa môžeme venovať zaujímavejšej a kreatívnejšej časti našej práce, a mať viac priestoru na ďalšie vzdelávanie.
ChatGPT je jedním z veľkých jazykových modelov (LLM), vytrénovaný na obrovskom množstve textu. ChatGPT je ďalej vytrénovaný na konverzáciu a lepšie plnenie niektorých úloh. Vyvinula ho spoločnosť OpenAI – nezisková organizácia, ktorá rozvíja a šíri použitelnosť AI v rôznych oblastiach.
ChatGPT nie je len bot, s ktorým sa môžete prirodzene porozprávať o takmer akejkoľvek téme, je to predovšetkým nástroj na zvýšenie produktivity.
V decembri som si vytvoril účet, prihlásil sa do chat rozhrania a mohol som začať konverzáciu. Samozrejme som hneď pátral po podstate ChatGPT a čo vlastne vie o tom, ako funguje. Hneď sa mi zapáčilo, že sa nesnaží predstierať, že je človek, alebo že by mal mať vedomie a premýšlať. Okamžite prizná, že je “len” jazykový model. Na základe dát, algoritmov a veľkej počiatočnej sile predpovedá, aké slovo nasleduje po predchádzajúcom. A robí to tak dobre, že to vo veľa prípadoch nie je možné odlíšiť od človeka a jeho vyjadrovania.
Veľmi rýchlo som pochopil, že ChatGPT je naozaj “iba” nástroj, extenzia a do určitej miery zrkadlo nás samotných. Takže akonáhle som uspokojil svoju filozofickú zvedavosť, začal som uvažovať, aké možnosti v praxi ponúka. Začal som vtedy experimentovať s rôznymi otázkami a príkladmi, aby som pochopil konkrétne možnosti a limity, na čo je bot schopný reagovať a čo je schopný vygenerovať.
Po nejakej dobe sa mi podarilo dať dohromady základnú štruktúru tomu, čo vlastne ChatGPT vie generovať, a čo ľudia potrebujú alebo by radi videli. S pomocou ChatGPT som napísal knihu, ktorá je plná všeobecných, ale praktických prompts (príkazov pre bota). Kniha je písaná v angličtine, pretože ChatGPT je z 50% trénovaný v anglickom jazyku a je v ňom najsilnejší. Názvy kategórií bližšie napoviedia, čo ChatGPT vie v úplnom základe.
V priebehu písania som pochopil, že aj keď je ChatGPT generátor textu, v žiadnom prípade to neznamená, že píše iba text. Dokáža generovať kód defakto v akomkoľvek programovacom jazyku a využiť rôzne knižnice a aplikácie známe do roku 2021 (ďalej jeho znalosti nesiahajú). Okrem vygenerovania kódu vie kód aj pochopiť, vysvetliť alebo okomentovať. Následne môže navrhnúť vylepšenie alebo rovno opravovať bugy, ktoré má.
Vygenerovaný kód vie ChatGPT vo svojom rozhraní pekne formátovať, takže ho môžeme jednoducho skopírovať a použiť. Začal som teda pátrať po tom, aké rôzne formáty vie generovať. Zistil som, že ChatGPT vie generovať naformátovaný text v HTML, teda použiť štruktúru nadpisov, zoznam odrážok, tabuľku. Kresliť nevie, ale SVG vám vygeneruje, takže ikony a taktiež diagramy.
O pár mesiacov neskôr s ním ľudia hrajú šach, generujú ASCII art. Dokonca môžete nasimulovať, aby sa bot správal ako JavaScript konzola alebo Linux terminál. Vy potom môžete skúšať a trénovať príkazy a bot vám odpovie, akoby bol daným rozhraním. Tu sa jednému fanúšikovi podarilo vytvoriť v rozhraní ChatGPT virtuálný počítač, na ňom sa pripojiť k alternatívnemu internetu a komunikovať v ňom s alternatívnym ChatGPT.
Na základe tohto vývoja sme sa rozhodli rýchlo naskočiť na vlnu umelej inteligencie a interne ju začať používať. Síce Vás zatiaľ umelá inteligencia ešte úplne nenahradí, človek používajúci umelú inteligenciu určite áno. Je potrebné teda ChatGPT a jazykové modely začať využívať prakticky v akejkoľvek firme, kde sa pracuje na počítači a tvorí sa digitálny obsah. Pre digitálne agentúry špecializujúce sa na vývoj aplikácií alebo poskytovanie SaaS to platí dvojnásobne.
Prvou fázou je oboznámenie kolegov v tíme (od programátorov, cez marketérov, až po produktových manažérov) s možnosťami ChatGPT v jeho rozhraní, aby si tak každí na svojej pozícii uvedomil, ako správne môže bota využiť na zvýšenie produktivity. Interne pripravujeme webináre, aby sme využitím dostupného nástroja okamžite zvýšili produktivitu a tiež know-how všetkých ľudí v tíme.
Keďže je možné trénovať GPT model vlastnými dátami, ďalšou logickou fázou je budovanie interného bota pre naše účely, ktorý bude oboznámený s projektmi, ich štruktúrou, klientami a ich potrebami, celou dokumentáciou a kódom, čo z neho urobí nevyhnutnú asistenciu a bezkonkurenčný nástroj na produktivitu, ktorý teda využíva celú „inteligenciu“ ChatGPT a zároveň pozná všetky relevantné informácie k našej práci.
Všeobecne je možné na GPT API stavať vlastné aplikácie a naozaj sa pomaly dostávame do bodu, kedy sa limitom stáva naša fantázia, nie dostupná technológia. Okrem generovania textu vieme, že umelá inteligencia už robí obrázky, zvuk/hlas, videá. Postupne sa všetky tieto mosty budú prepájať a budú multimodálne umelé inteligencie, takže z jednoduchého textového zadania môžete vytvoriť scénar, hudbu a video s hercami na nerozoznanie od skutočnosti.
Neposlednou v rade je samotné vykonanie nejakej akcie, teda vytvorenie skutočného asistenta, ktorému dávate hlasové príkazy a on za vás vykonáva všetky digitálne akcie. Keď sa spoja kľúčové API a služby, bot získava schopnosť vykonávať všetky akcie na počítači alebo na mobilnom zariadení. Takže aby som to zakončil podobne ako som začal, (odkazom na sci-fi a populárne filmy) myslím si, že film Her asi najpresnejšie zobrazuje to, čo je vlastne už vďaka tejto technológii možné.
ChatGPT je veľký krok pre všetkých, či už vo svete IT alebo mimo neho. Webikon tím naskočili na túto vlnu, pretože sme si vedomí toho, že využitie ChatGPT nám umožňuje zvýšiť efektivitu a zlepšiť kvalitu výsledkov. Nemáme obavy z toho, že našu prácu nahradia stroje. Sme si vedomí toho, že naše know-how spočíva nielen v technickej zručnosti, ale aj v kreatívnom a unikátnom prístupe k riešeniu problémov.
S pomocou ChatGPT sa môžeme stať ešte lepšími kódermi, marketérmi, analytikmi, dizajnérmi a projekt manažérmi. Jeho schopnosti nám pomáhajú pri tvorbe vlastných riešení, ktoré sú pre našich zákazníkov šité na mieru. A to nám umožňuje vytvárať niečo, čo nie je len štandardné, ale aj inovatívne a originálne.
Full stack developer
Vždy mě bavila historie, filosofie i jazyky. Od střední školy jsem k tomu přidal i programovací jazyky. Na programování mám rád, že neustále žene člověka kupředu, neustále je co zlepšovat. A také proto se ChatGPT, jako velký jazykový model, stal defacto přes noc mým novým koníčkem. Založil jsem i skupinu na facebooku, pro nadšence ChatGPT, kde sdílíme novinky ze světa umělé inteligence, do které se můžete přidat i Vy.
Akokoľvek bolo sledovanie posledných technológií a ich aplikácií zložité a náročné, umelá inteligencia celý tento problém znásobí.
Prečo máme radi Open Source a sme mu verní od začiatku našeho pôsobenia? Aké sú jeho najväčšie výhody a je jeho používanie bezpečné?
Webikon s.r.o.
Vápenná 15, 821 04 Bratislava
IČO: 46809422
DIČ: 2023593858
IČ DPH: SK2023593858